Apple, Google’a alternatif bir arama motoru geliştiriyor

Birkaç yıldır Google’ın , iOS, iPadOS ve macOS için Safari’de varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a milyarlarca dolar ödediği biliniyor. Anlaşma, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının Safari’yi kullanırken Google ile arama yapmasını sağlıyor. Bu, Safari’nin tercihlerindeki varsayılan arama motorunu manuel olarak değiştirmedikleri sürece.

Apple ile Google arasındaki anlaşma yakında sona eriyor olabilir. Temmuz 2020’de Reuters, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun anlaşmayı hedeflediğini bildirdi.

Apple neden bir arama motoru ortaya çıkaracak?

Google ile çekişmeli bir ilişki ve Apple’ın Siri ve iCloud’unun olgunlaşması, Apple’a bir arama motoru oluşturma ve başlatma fırsatı sunuyor. Şu anda Apple’ın tam da bunu yaptığını gösteren birkaç işaret var.

Apple’ın Google’ın parasına ihtiyacı yok

Apple artık dünyanın en değerli şirketi. Google’ın onlara verdiği parayı isteyebilirler, ancak buna ihtiyaçları yok.

Apple, arama mühendisleri için iş ilanlarında gösterildiği gibi aramaya büyük yatırım yapıyor . İş listeleri, AI, ML, NLP ve daha fazlasını tüm hizmetlerine ve uygulamalarına dahil ettiklerini ortaya koyuyor.

iOS ve iPadOS 14 beta, Spotlight Search ile Google Arama’yı atlıyor

Sonuçlar yalnızca Siri Önerileri olarak etiketlendiğinden, Apple’ın artık Bing’i kullanıp kullanmadığı net değil. Apple’ın Spotlight Search’te arama sonuçlarını döndürmeye başladığı ve Google’ı tamamen atladığı açık.

Apple kısa süre önce Applebot web tarayıcı sayfasını güncelledi

Temmuz 2020’de Apple, Applebot Hakkında destek sayfasına önemli bir güncelleme yayınladı . Eklemeler , Google’ın web yöneticilerine ve SEO’lara sağladığı ayrıntılarla çok benzer.

1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like