Çinli elektrikli otomobil start-up şirketi Xpeng, yeni uçan aracını tanıttı

Alibaba destekli Xpeng, şirketin uzun vadeli stratejisinin bir parçası olarak uçan otomobil teknolojisine yatırım yapıyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Cumartesi günü Pekin Otomobil Fuarı‘nda, start-up şirket Xpeng’in geliştirdiği bir dizi elektrikli uçan araçlardan ilkini açıkladı.

Sekiz pervane ve kapsül benzeri bir çerçeve ile araç, uçan bir arabadan çok insan taşıyan bir insansız hava aracını andırıyor. Prototip, Xpeng ve CEO He Xiaopeng’in çoğunluk hissesine sahip olduğu bir teknoloji birimi olan Xpeng Heitech tarafından geliştirildi.

Xpeng yaptığı açıklamada, bu projenin uzun vadeli araştırma ve geliştirmenin bir parçası olduğunu ve temel iş ve geliştirme stratejisinin değişmediğini söyledi. 

Xpeng’e göre uçan araç iki yolcuya kadar taşıyabilir ve 5 metreden 25 metreye kadar olan alçak irtifalar için tasarlanmış. Proje konsept aşamasında ve şirket, herhangi bir önemli yatırıma geçmeden önce alanın beklentilerini değerlendireceğini söyledi.

Xpeng’in başkanı Brian Gu, Cumartesi günü Pekin Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, Bu, mobilite hakkında gerçekten daha geniş bir bağlamda düşünmemiz için uzun vadeli bir Ar-Ge araştırmasına ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Gu, “Gelecekte sadece elektrikli araçların akıllı mobilite otonom sürüş özelliklerine sahip olmayacağını, aynı zamanda diğer teknolojilerle birlikte çok boyutlu bir ekosistem yaratabilecek diğer cihazların çok heyecan verici olacağını düşünüyoruz” dedi. Bu yüzden bu alana yatırım yapıyoruz ve biraz keşif yapıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like