Apple Silikon işlemcili yeni nesil MacBook modelleri tanıtıldı

Mac için çok önemli bir günde, Apple devrim niteliğindeki M1’den güç alan yeni bir MacBook Air , 13 inç MacBook Pro ve Mac mini’yi tanıttı.

Apple tarafından özellikle Mac için tasarlanan bir çip ailesinin ilki. 

Apple’ın bugüne kadar ürettiği en güçlü çip olan M1, Mac deneyimini dönüştürüyor. 

MacOS Big Sur ile birlikte sektör lideri watt başına performansı ile M1, 3,5 kata kadar daha hızlı CPU, 6 kata kadar daha hızlı GPU, 15 kata kadar daha hızlı makine öğrenimi (ML) özellikleri ve öncekinden 2 kata kadar daha uzun pil ömrü sunuyor. 

M1 ve Big Sur ile kullanıcılar şimdiye kadarki en büyük Mac uygulama koleksiyonuna erişebilir. 

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Apple’ın çığır açan M1 çipine sahip üç yeni Mac’in piyasaya sürülmesi, yapım aşamasında olan cesur bir değişikliği temsil ediyor ve hem Mac hem de Apple için gerçekten tarihi bir günü işaret ediyor” dedi. 

“M1, bugüne kadar yarattığımız en güçlü çiptir ve Big Sur ile birleştiğinde akıllara durgunluk veren performans, olağanüstü pil ömrü ve her zamankinden daha fazla yazılıma ve uygulamaya erişim sağlar. Müşterilerimizin bu yeni nesil Mac’i deneyimlemesini bekleyemeyiz ve bunun onların dünyayı değiştirmeye devam etmelerine yardımcı olacağından şüphemiz yok. “

Yeni Macbook Air, 3,5 kata kadar daha hızlı performans gösteriyorken, 8 çekirdekli GPU ile grafikler 5 kata kadar daha hızlı.

MacBook Air, 15 saate kadar kablosuz internette gezinme ve 18 saate kadar video oynatma ile olağanüstü pil ömrü sunuyor – bir MacBook Air’de şimdiye kadarki en uzun pil ömrü. 

MacBook Pro’nun aktif soğutma sistemiyle eşleştirildiğinde 8 çekirdekli CPU, önceki nesle göre 2,8 kata kadar daha hızlı.

17 saate kadar kablosuz internette gezinme ve 20 saate kadar şaşırtıcı video oynatma ile en gelişmiş MacBook Pro.

macOS Big Sur

Tüm yeni Mac’ler, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en son sürümü olan Big Sur ile birlikte gelir. Big Sur, Safari, Mesajlar ve Haritalar gibi uygulamalara tamamen yeni ancak anında tanıdık gelen güzel bir yeniden tasarım ve güçlü güncellemeler sunar. Big Sur, M1’in tüm özelliklerinden ve gücünden tam anlamıyla yararlanacak şekilde tasarlandı.

11 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like