Koronavirüs’ü yüzde 99 oranında filtre eden hava temizleme cihazı

Dünya gündeminin ilk sırasında yer alan COVID-19 salgın hastalığı ile ilgili umut veren haber, Türkiye’den geldi. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Bağımsız Mikrobiyoloji Laboratuvarı Microbiota ve Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) testlerini yaptıran  Froumann Profesyonel Hava Temizleme Cihazları Covid-19 salgınıyla mücadelede bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler ortaya koydu. Profesyonel Hava Temizleme Ürünü Froumann, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş COVID-19 Tanı Laboratuvarı olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı’ndan “Cihazın orta kademede (3. kademe) çalışıyorken çok yüksek yoğunluklu virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre edebildiği saptanmıştır” ibareli test raporunu aldı. Böylece Froumann, geliştirdiği  bu hava temizleme teknolojisi ile SARS CoV-2 Virüsünü yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle kanıtlayan ilk marka oldu.

 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partiküller

İşadamı Burak Yakupoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu Froumann Profesyonel Hava Temizleme Ürünleri, sahip olduğu üniversite raporları sonrası ev, ofis ve kamuya açık alanlar için umut oldu. Küçük ve büyük metrekareli tüm kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri filtreleyerek temizleyen, ev ve ofislerde yüzde 99 oranında “güvenli nefes alanı” yaratan Froumann Hava Temizleme Sistemleri, havayı nefes hizasından çekme özelliği ile de dünyada bir başka ilke imza attı.

Yapılan testler ile, Froumann Hava Temizleme Sistemleri’nin geliştirdiği teknoloji ve ürünlerin; SARS Cov-2 virüsü dahil 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partikülleri filtre ederek, kullanıldığı ortamdaki havayı temizlediği kanıtlandı. Ürünün sahip olduğu; üç aşamalı filtre sistemi, sızdırmazlık ile ilgili kullanılan tasarım, Eurovent sertifikalı HEPA H14 filtre teknolojisi ve doğru hava akım hızı, “güvenli nefes alanı” oluşturan kritik unsurların başında geliyor. Endüstiriyel  Mikrobiyoloji alanından Prof. Dr. Ahmet Çabuk da virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre ettiği saptanan cihazın, havayı nefes hizasından çeken tasarımı sayesinde kapalı alanlarda mikrobiyal yükü azaltmada etkili olduğunu söyledi.

10 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like